Čo Oju   8.201 m

Země: Nepál, Čína Prominence: 2.344 m Výstupy: 3714
Výška: 8.201 m Isolation: 27,7 km Mrtví: 50
GPS: 28°5'39''N   86°39'39''E Parent: Mount Everest Fatality rate: 1.3% (2017)

Čo Oju je šestou nejvyšší horou světa a nejvyšší z tzv. 'malých' osmitisícovek. Prvních pět je vyšších o kus a jsou tím pádem těžší.

Hora nejprve nesla označení T45 nebo také M1. Zeměměřičům se v takové záplavě vrcholů nechtělo vymýšlet pro každý zvláštní název. Ale staří Tibeťané už název měli a pro zbytek světa jej objevili účastnící britské expedice z r. 1921. Cho znamená božstvo a Yu tyrkysový. Postupně se zaběhl překlad Tyrkysová bohyně. I když přepis do latinky je trochu zkomoleninou, tyrkysová bohyně by v tibetštině byla Chomo Yu.

Ať tak či onak, Čo Oju leží asi 30 km západně od Velkého Bratra - Mount Everestu a je dnes považována za nejlehčí osmitisícovku. Právě po Everestu má druhý nejvyšší počet výstupů a vůbec nejnižší Fatality rate (počet úmrtí ku počtu úspěšných výstupů) ze všech osmiček. Což má bohužel za důsledek spoustu komerčních expedic a značnou přelidněnost.

Čo Oju má 4 stěny a 4 hřebeny, jak se na slušnou horu patří. Nahoru vede momentálně 8 cest, ale drtivá většina lidí leze Normálkou. Na vrcholu zatím stanuly asi 4 desítky Čechů a je zajímavé, že všichni do jednoho využili právě Normálku. Včetně ctitele nenormálních výstupů Josefa Rakoncaje.

První fotky Čo-Oju pořídili právě Britové v letech 1921 ze sedla Nangpa La. Další fotografie byly později k dispozici z letadla. Ale o prcka Čo Oju se nikdo nezajímal, když vedle čněla největší výzva, dosud panenský Everest.

Veterán předválečných expedic Eric Shipton přivedl do Nepálu v r. 1951 průzkumnou výpravu zaměřenou samozřejmě na Everest. Ale vystoupili na sedlo Nangpa La a obhlédli i Čo Oju. Následující rok byl Shipton zpět už s početnější výpravou, ve které nechyběl ani Hillary. V rámci příprav na klíčovou expedici na Everest v r. 1953 testovali vybavaní a možnosti. Čo Oju se pro tyto účely jevila jako velmi vhodná. Ale ne z nepálské strany. Britové pak mírně ilegálně překročili čínskou hranici a nalezli na dnešní Normálku ze SZ. Postavili tábor v 6.200 m, ale pak skončili na strmějším ledopádu v 6.700 m. Ustoupili i kvůli obavám z konfrontací s čínskými hlídkami. Strýček Mao by nebyl rád, že se mu po 'jeho' Tibetu producírují imperialisté.

I díky tomuto průzkumu slavili Britové v r. 1953 na Everestu velký úspěch. A Čo Oju následovala o rok později, kdy na ni vystoupili Rakušané. Cestou, kterou jim už v r. 1952 nastínili Britové.





1. Západní stěna Čo Oju, po ní vede Normálka



2. JV stěna



3. Severní stěna



4. JZ stěna



5. Pohled od jezera Gokyo z jihu



6. Letecký pohled na Čo Oju z jihu



7. Tyrkysová bohyně




Spřízněné štíty