|
17.10.1944 se na jižní svahy Černé stráně zřítil dopravní letoun Junkers 52. Vystartoval z Maďarska s místní posádkou a letěl se zásobami do Polska pro Němce na východní frontu. Za špatného počasí se držel při zemi, na Olomoucku se však dostal do palby pěchotních zbraní, prý na něj zaútočili partyzáni. Pilot nepřežil a radista se pokusil nouzově přistát na Černé stráni. Letoun začal po dopadu hořet, zahynul i třetí člen posádky, palubní mechanik. Radista přežil s těžkými zraněními. Tolik legenda. Pravděpodobnější ale je, že za špatného počasí a viditelnosti letoun prostě na stráni havaroval. Kde by se na Olomoucku vzali dobře ozbrojení partyzáni, kteří by ze samopalů v podstatě sestřelili jinak docela mohutný Junkers a na místě zabili pilota? A proč by radista nepřistál na rovné a tehdy ještě německé Hané a letěl až do Jeseníků, kde to zabořil do horského masivu? Buď jak buď, dnes místo havárie připomíná pomníček, postavený v r. 2007.
Německý název hory zní Schwarze Leiten, což zhruba odpovídá českému Černé spády. Je však pravděpodobné, že kopec se brzy přejmenuje na Afroamerickou stráň, protože dříve či později nějaký aktivista zjistí, že současný název je rasistickou urážkou černochů. Pardon, Černochů.
Značená cesta na Černou stráň nevede, nejsnazší přístup je z Přemyslovského sedla. I přes zalesněný vrchol se poblíž najdou místa, ze kterých jsou pěkné výhledy.