Černá stráň  1.237 m
Masiv: Keprnický Povrch: 20,9 km2 Ø sklon: ?
Prominence: 212 m Key col: sedlo pod Polomem Parent: Spálený vrch
Izolace: 3,0 km Parent: Spálený vrch Povodí: Morava, Dunaj
GPS: 50°7'17''N   17°4'40''E

Černá stráň je méně známý, ale přitom masivní kopec nad Přemyslovským sedlem. Nachází se v rozsáhlé oblasti, kde nevedou turistické značky a která je pravým rájem pro ty, kteří rádi chodí po méně frekventovaných cestách. Na svazích Černé stráně jsou rozesety rulové a svorové skalky. Nejznámější je Kazatelna na jihovýchodní straně. Je to 9 m vysoká věž, kterou ale od ostatních odlišuje přírodní tunel zhruba uprostřed skály. Má rozměry zhruba 4 x 4,5 x 0,8 m. Kromě skal najdeme na jižních, JZ a severních svazích i zbytky tří železničních úzkokolejek na svážení dřeva. Byly vybudovány na konci 19. století a sloužily ještě za první republiky. Po konci 2. světové války byly rozebrány a zlikvidovány.

17.10.1944 se na jižní svahy Černé stráně zřítil dopravní letoun Junkers 52. Vystartoval z Maďarska s místní posádkou a letěl se zásobami do Polska pro Němce na východní frontu. Za špatného počasí se držel při zemi, na Olomoucku se však dostal do palby pěchotních zbraní, prý na něj zaútočili partyzáni. Pilot nepřežil a radista se pokusil nouzově přistát na Černé stráni. Letoun začal po dopadu hořet, zahynul i třetí člen posádky, palubní mechanik. Radista přežil s těžkými zraněními. Tolik legenda. Pravděpodobnější ale je, že za špatného počasí a viditelnosti letoun prostě na stráni havaroval. Kde by se na Olomoucku vzali dobře ozbrojení partyzáni, kteří by ze samopalů v podstatě sestřelili jinak docela mohutný Junkers a na místě zabili pilota? A proč by radista nepřistál na rovné a tehdy ještě německé Hané a letěl až do Jeseníků, kde to zabořil do horského masivu? Buď jak buď, dnes místo havárie připomíná pomníček, postavený v r. 2007.

Německý název hory zní Schwarze Leiten, což zhruba odpovídá českému Černé spády. Je však pravděpodobné, že kopec se brzy přejmenuje na Afroamerickou stráň, protože dříve či později nějaký aktivista zjistí, že současný název je rasistickou urážkou černochů. Pardon, Černochů.

Značená cesta na Černou stráň nevede, nejsnazší přístup je z Přemyslovského sedla. I přes zalesněný vrchol se poblíž najdou místa, ze kterých jsou pěkné výhledy.Mapy.cz1. Černá stráň z Vozky2. Černá stráň ze sjezdovek nad Kouty3. Černá stráň z jihu od Vernířovic4. Černá stráň ze Tří kamenů5. Černá stráň z Dlouhých strání6. Černá stráň z východu od Výrovky
Spřízněné vrcholy