Lauteraarhorn   4.042 m

Lauteraarhorn je blížencem svého slavnějšího souseda - Schreckhornu. Je nižší o pouhých 36 m a společně tvoří samostatný masiv.

Poprvé byl zlezen už v r. 1842 a v podstatě omylem. Skupina tří přírodovědců se dvěma vůdci chtěla zdolat nejvyšší vrchol masivu Schreckhörner. Díky orientačním a zaměřovacím chybám ale dolezli na Lauteraarhorn a až tam zjistili, že o kus dál se tyčí vrchol ještě vyšší (dnešní Schreckhorn). Navíc Lauteraarhorn tehdy ještě neměl ani název, což naštve. Nicméně o svůj primát pětice nepřišla ani poté, co Lautr dostal své jméno. Na tehdejší dobu se každopádně jednalo o úctyhodný výkon.

Na západním úpatí Lauteraarhornu kdysi stála chata Strahlegghütte. Ovšem v r. 1977 ji zničila lavina a byla nahrazena Schreckhornhütte, ležící o něco severněji.

Jednou z velmi ceněných vysokohorských túr je traverz Schreckhorn - Lauteraarhorn hřebenem Lauteraargrat, hodnocený stupněm D+ se skalními místy IV UIAA. Při prvoprůstupu nastala kuriózní situace - na hřebeni se v protisměru potkaly dvě výpravy. A obě organizované ambiciózními ženami. Co si dvě Amazonky tehdy řekly bohužel historie nedochovala, každopádně obě výpravy zdárně svůj výstup dokončily.


Země: Švýcarsko Skupina: Bernské Alpy Masiv: Schreckhorn
Prominence: 128 m Key col: Schrecksattel (3914 m) Parent: Schreckhorn
Isolation: 1,1 km Parent: Schreckhorn
Prvovýstupy:
8.8.1842 -  Pierre Jean Édouard Desor, Christian Girard, Arnold Escher von der Linth, Melchior Bannholzer, Jakob Leuthold.
24.7.1902 -  Helene Kuntze, Peter a Rudolf Bernet. Gertrude Bell, Heinrich a Ulrich Führer. Lauteraargrat. Dva souběžné výstupy ve stejný den, ale v protisměru. První výprava ze Schreckhornu, druhá z Lauteraarhornu.
GPS: 46°35'0''N   8°7'42''E
1. Lauteraarhorn z jihu2. Schreckhorn a Lauteraarhorn od Mönchsjochshütte (Z)3. Lauteraargrat, hřeben mezi Lauteraarhornem a Schreckhornem (V)4. Schreckhorn a Lauteraarhorn z jihu5. Lauteraarhorn, Schreckhorn a Klein Schreckhorn
Spřízněné štíty