Schreckhorn   4.078 m

Schreckhorn neodvozuje své jméno od hollywoodského tlusťocha s anténkami. Dokonce ani překlad německého schreck (hrozný, děsivý) nebude tím pravým. Název totiž pochází s největší pravděpodobností od slova schrick, což je v místním dialektu strmý. A to skutečně Schreckhorn je. A zároveň krásný, panoramata ze severu společně s Finsteraarhornem patří do alpské best of pokladnice. Patří mu i jeden primát - je nejsevernější alpskou a zároveň i evropskou čtyřtisícovkou.

Spolu se svým sousedem Lauteraarhornem tvoří Schreckhorn samostatný masiv. Je horou odlehlou a špatně přístupnou z civilizačních center. Normálka na něj je zároveň považována za nejtěžší v Bernských Alpách a za jednu z nejtěžších v Alpách vůbec. Což jsou důvody, proč je Šrek méně navštěvovaný a davy se mu zatím zdařile vyhýbají.

Na západním úpatí Schreckhornu stojí chata Schreckhornhütte, která nahradila kolegyni Strahlegghütte, ležící o něco jižněji, poté co byla tato v zimě 1977 zničena lavinou.

Jednou z velmi ceněných vysokohorských túr je traverz Schreckhorn - Lauteraarhorn, hodnocený stupněm D+ se skalními místy IV UIAA. Při prvoprůstupu nastala kuriózní situace - na hřebeni se v protisměru potkaly dvě výpravy. A obě organizované ambiciózními ženami. Co si dvě Amazonky tehdy řekly bohužel historie nedochovala, každopádně obě výpravy zdárně svůj výstup dokončily.


Země: Švýcarsko Skupina: Bernské Alpy Masiv: Schreckhorn
Prominence: 788 m Key col: Finsteraarjoch (3290 m) Parent: Finsteraarhorn
Isolation: 5,9 km Parent: Finsteraarhorn
Prvovýstupy:
16.8.1861 -  Leslie Stephen, Christian Michel, Peter Michel, Ulrich Kaufmann. Přes sedlo Schreck (mezi Schreckhornem a Lauteraarhornem) a dále JV hřebenem. Dnes zřídka používaná trasa.
7.8.1883 -  John Stafford Anderson, George Percival Baker, Ulrich Almer, Aloys Pollinger. SZ hřeben (Andersongrat).
24.7.1902 -  Helene Kuntze, Peter a Rudolf Bernet. Gertrude Bell, Heinrich a Ulrich Führer. Lauteraargrat. Dva souběžné výstupy ve stejný den, ale v protisměru. První výprava ze Schreckhornu, druhá z Lauteraarhornu.
26.7.1902 -  John Wicks, Edward Branby, Claude Wilson. JZ hřeben, dnes Normálka.
GPS: 46°35'24''N   8°7'5''E




1. Lauteraarhorn, Schreckhorn a Klein Schreckhorn ze severu



2. Schreckhorn a Lauteraarhorn z jihu



3. Schreckhorn a Lauteraarhorn od Mönchsjochshütte (Z)



4. Hřeben mezi Lauteraarhornem a Schreckhornem (V)



5. Schreckhorn - drsný kus skály



6. Chatka s výhledem



7. Pýcha Bernských Alp




Spřízněné štíty