Kostolík   2261 m

Kostolík je osamocená skalní věž uprostřed Batizovské doliny. Kdysi ji obklopoval a formoval ledovec, pročež jí geologové říkají nunatak, podobně jako Hrubej veži, Streleckej veži či Dračím hlavám. Má dva vrcholy, vyšší je ten severovýchodní.

Prvovýstup se podařil v r. 1905 dvojici Poláků nejschůdnější cestou z Pasternákovej priehyby.

V r. 1933 se na Kostolíku odehrála jedna z nejznámějších tatranských tragédií. Wiesław Stanisławski, tehdy 24-letý avšak velmi renomovaný horolezec se spolulezcem Witoldem Wojnarem dokončili prvovýstup v SZ stěně nedalekého Kačacieho štítu. Díky časové rezervě se poté rozhodli, že ještě prostoupí tehdy panenskou Z stěnu Kostolíku. Těsně po nástupu je ale smetla kamenná lavina. Byli zkrátka ve špatný čas na špatném místě.

Zmíněnou Z stěnu se podařilo přelézt o rok později, v r. 1934. Dnes vede na vrchol asi desítka lezeckých cest různých obtížností. Jsou kratší, jejich vylezení trvá zhruba 20-30 min. Samostatným cílem bývá Kostolík málokdy, slouží často právě jako lezecký 'dezert' po úspěšném zdolání Batizovského či Kačacieho štítu.


Prvovýstup:

29.7.1905 (letní) - Janusz Chmielowski, Jędrzej Marusarz Jarząbek
18.2.1912 (zimní) - Gyula A. Hefty, Siegfried Neumann

Prominence: ? Key col: Pastenákova priehyba Parent: Batizovský štít

GPS: 49°09'42''N   20°07'27''E

polsky: Kościołek     německy: Kapelle     maďarsky: Kápolna


Kostolík je trpajzlík mezi obry. Z většiny pohledů jej zastiňuje Gerlach, Končistá nebo Batizovský štít. Nejčastěji jej zahlédneme od Batizovského plesa a při sestupu z Gerlachu Batizovským žlabem. Má tvar typického nunataku, čili docela elegantní skalní věže uprostřed ničeho.
1. Kostolík z Batizovskej doliny   JZ2. Západní stěna Kostolíku   Z3. Kostolík z výstupu na Batizovský štít   S4. Niktoš nezi mocnými   V5. Kostolík z jihu   J

Spřízněné štíty