Aiguille du Jardin   4.035 m

Aiguille du Jardin je menším výstupkem na masivu Aiguille Verte. Nachází se zde tyto vrcholy, překračující 4000 m:

Aiguille Verte (hlavní)
Grande Rocheuse
Aiguille du Jardin
Les Droites

První tři jsou bráškové, ležící v těsném sousedství. Za samostatný vrchol by mělo tudíž být považováno pouze nejvyšší Aiguille Verte. A potom i odlehlejší Les Droites, zřetelně oddělené sedlem l'Aiguille Verte. Aiguille du Jardin převyšuje okolní terén o pouhých 37 m, takže se jedná spíše o skalní výstupek.

Aiguille du Jardin blya zlezena až v roce 1904, tedy 120 let po Mont Blancu. Důvodem ovšem nebyla obtížnost, jako spíš to, že se o tento vrcholek nikdo nazajímal. Francouzští prvovýstupci zvolili trasu východním hřebenem, tedy směr, který se dnes leze velmi sporadicky. Od té doby vznikly další cesty, převážně v jižní stěně, ale i tyto jsou málo využívané. Většina horolezců si totiž vybere výstup jižním hřebenem spojený s impozantním traverzem přes Grande Rocheuse na Aiguille Verte. Během něj teoreticky navštívíte 3 čtyřtisícovky a užijete si mixové lezení v kvalitní žule i na exponovaných firnových hřebenech. Prvovýstup tímto hřebenem je z r. 1926 a má jej na svědomí známý vůdce Armand Charlet, autor mnoha výstupů nejen v masivu Aiguille Verte. Dnes nese jeho jméno sedlo mezi Aiguille du Jardin a Grande Rocheuse.

Jako samostatný cíl slouží Aiguille du Jardin málokdy.


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Aiguille Verte
Prominence: 37 m Key col: 3998 m Parent: Grande Rocheuse
Isolation: 0,2 km Parent: Grande Rocheuse
Prvovýstupy:
1.8.1904 -  Jean Ravanel, Léon Tournier a E. Fontaine. Východní hřeben, dnes lezený zřídka.
10.8.1926 -  Armand Charlet. Jižní hřeben, dnes Normálka.
22.7.1932 -  Armand Charlet, Jules Simond, P. Dillemann. Severní stěna, kuloár k sedlu Armand Charlet.
GPS: 45°56'3''N   6°58'33''E
1. Aiguille du Jardin z Aiguille du Midi (JZ)2. Aiguille du Jardin ze severu3. Grande Rocheuse a Auguille du Jardin z jihu4. Aiguille du Jardin a jeden z jejích strážců (Z)5. Aiguille du Jardin a stejnojmenný hřeben z Grande Rocheuse (Z)6. Aiguille Verte, Grande Rocheuse, Auguille du Jardin a Les Droites z Aiguille du Midi
Spřízněné štíty