Aiguille Verte   4.122 m

Aiguille Verte, neboli Zelená jehla, je nejsevernější francouzskou čtyřtisícovkou. Nachází se na samostatném a stejnojmenném masivu, kde jsou k nalezení tyto vrcholy, překračující 4000 m:

Aiguille Verte (hlavní)
Grande Rocheuse
Aiguille du Jardin
Les Droites

První tři jsou bráškové, ležící v těsném sousedství. Za samostatný vrchol by mělo tudíž být považováno pouze nejvyšší Aiguille Verte. A potom i odlehlejší Les Droites, zřetelně oddělené sedlem l'Aiguille Verte.

Aiguille Verte je horou nelehkou, trčí k nebi jako ostnatý drát. Povícero horolezců už na ní udělalo své poslední kroky. V r. 1964 zde dokonce v lavině zemřelo 14 lidí naráz, včetně několika vůdců. Pro jednoho z klientů, mistra světa ve slalomu z r. 1962 Charlese Bozona, to byl obzvlášť hořký konec. Na stejném svahu totiž zemřel v r. 1938 i jeho otec.

Na vrchol vede spousta zajímavých a vysoce hodnocených výstupů, ale žádný z nich není snadný. Prvovýstup uskutečnil Angličan Edward Whymper se dvěma vůdci, což bylo tehdy v místní komunitě považováno za zneuctění. A to ještě místní horalové netušili, že jim tento Brit za 14 dní zprzní Matterhorn.

Aiguille Verte má 4 stěny - jižní (Talefre), JZ (Charpoua), západní (Nant-Blanc) a severní (Argentiere). Oddělují je 4 zubaté hřebeny - jižní (Moine), západní (Sans Nom), severní (Grands Montets) a východní (du Jardin). Na západním hřebeni se nachází fotogenická věž, vlastně dvouvěží, zvané Les Drus nebo také Aiguille du Dru. Při pohledu od Chamonix vytváří s hlavním vrcholem mimořádně fotogenické panorama (foto 7). Dvojčata pojmenovali Francouzi hodně neinvenčně Grand Dru (3754 m) a Petit Dru (3722 m).


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Aiguille Verte
Prominence: 688 m Key col: L' Aiguillon (3433 m) Parent: Grandes Jorasses Whymper
Isolation: 7,4 km Parent: Grandes Jorasses Whymper
Prvovýstupy:
29.6.1865 -  Edward Whymper, Christian Almer, Franz Biner. Dnes Whymperův kuloár.
červenec 1865 -  Michel Croz, Charles Hudson, T. S. Kennedy. Hřeben Moine.
1932 -  Marcel Couturier, Armand Charlet. Kuloár Couturier, severní strana.
1972 -  Nicolas Jaeger. Hřeben Sans Nom.
GPS: 45°56'4''N   6°58'12''E
1. Aiguille Verte z Aiguille du Midi (JZ)2. Severní strana Aiguille Verte3. Západní strana se stěnou Nant Blanc. V popředí hřeben Sans Nom.4. Aiguille Verte z Aiguille l'M (Z)5. Aiguille Verte a Les Droites z Aiguille du Midi6. Vrcholový hřeben z Grande Rocheuse (V)7. Les Drus od Chamonix
Spřízněné štíty