Aiguilles du Diable, Pointe Chaubert   4.074 m

Z východní stěny Mont Blanc du Tacul trčí 5 žulových věží. Jsou velmi fotogenické a zubaté jako samo peklo. Proto také dostaly název Aiguilles du Diable - Ďáblovy jehly. Do seznamu čtyřtisícovek však patří spíše z historických než z topografických důvodů. Prominence ani jedné z nich nepřesahuje 100 m.

Každá z jehel se pyšní vlastním názvem, od východu jsou to:

Corne du Diable (4069 m)
Pointe Chaubert (4074 m)
Pointe Médiane (4097 m)
Pointe Carmen (4109 m)
L'Isolée (nejvyšší, 4114 m)

Díky pokroku v horolezeckých technikách na počátku minulého století začaly jehly čím dál víc přitahovat pozornost. Na svoje prvovýstupy ale musely čekat až do 20. let, kdy už měl např. Matterhorn panenství 60 let za sebou. I to svědčí o jejich obtížnosti a výjimečnosti.

Dnes se jehly přelézají nejčastěji zaráz s pokračováním na vrchol svého patriarchy Mont Blanc du Tacul. Prvovýstupci je však zdolávali jednotlivě. První byla zlezena v r. 1923 Pointe Carmen trojicí Francouzů. Výstup tehdy probíhal přes Mont Blanc du Tacul, lanovka na Aiguille du Midi ještě neexistovala a na tehdejší dobu se jednalo o mimořádný výkon. V roce 1925 padla L'Isolée s pětkovými úseky lezenými s dřevními pohorkami a konopným lanem. V témže roce se v jednom zátahu podaří zdolat Corne du Diable a Pointe Chaubert. Pointe Médiane si počká na svou chvíli až do r. 1926 a stane se tak poslední zdolanou čtyřtisícovkou v Alpách. Celkový přechod se zdaří v r. 1928.

Traverz pěti Ďáblových jehel patří i dnes k ceněným alpským túrám s obtížností  D+ .

Pointe Chaubert je druhou nejnižší z jehel. Poprvé na ni vystoupil vůdce Armand Charlet s klientem Jeanem Chaubertem. A jak bylo tehdy zvykem, po klientovi také dostala jméno. Na severní straně vyniká téměř hladkou žulovou stěnou.


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 57 m Key col: 4017 m Parent: Aiguilles du Diable Médiane
Isolation: 0,1 km Parent: Aiguilles du Diable Médiane
Prvovýstupy:
13.8.1923 -  H. Bregeault, Paul Chevalier, Jacques de Lépiney. Pointe Carmen.
8.7.1925 -  Armand Charlet, A. Ravanel. L'Isolée.
1.9.1925 -  J. Chaubert, Armand Charlet, A. Ravanel. Corne du Diable, Pointe Chaubert.
27.7.1926 -  E. R. Blanchet, J. Chaubert, Armand Charlet, J. Devouassoux. Pointe Médiane.
4.8.1928 -  Armand Charlet, G. Cachat, Miriam O'Brian (žena), Robert Underhill. Celkový přechod od Corne du Diable.
GPS: 45°51'16''N   6°53'35''E
1. Aiguilles du Diable od Aiguille du Midi (S)2. Aiguilles du Diable z jihu3. V porovnání s gigantem Mont Blanc du Tacul působí jehly titěrně4. Hřeben Aiguilles du Diable z jihu5. Pointe Chaubert z Corne du Diable (V)6. Pointe Chaubert od Pointe Médiane (Z)
Spřízněné štíty