Mont Blanc du Tacul   4.248 m

Mont Blanc du Tacul, jak už název napovídá, je menším bratříčkem Mont Blancu. Nebo spíš vnoučkem, mezi oběma leží ještě Mont Maudit.

Je horou mnoha tváří. Nabízí severní ledovcovou stěnu, spoustu skalních pilířů i ledových žlabů. Skála je žulová a většinou velmi kvalitní. Mont Blanc du Tacul má dva vrcholy, spojené 200 m dlouhým firnovým hřebenem - hlavní západní a jen o metr nižší východní. Je obklopen řadou zajímavých skalních věží a útvarů. Ze severního ledovce vystupuje 300 m vysoký Triangle du Tacul. Tento trojúhelník nabízí řadu lezeckých cest nižší a střední obtížnosti. Na východě leží řada skalních věží označovaná jako Satelity. Nejvýraznější z nich je Grand Capucin (3838 m), protkaný řadou cest pro pokročilé. Ze SV lemuje hlavní masiv trojvrcholí kolem Pointe Lachenal (3613 m). Z východního hřebene potom trčí pětice Ďáblových jehel - Aiguilles du Diable, jejichž traverz tvoří velmi ceněnou výstupovou trasu na Mont Blanc du Tacul. Přitom Normálka na vrchol ze severu není nijak obtížná. Když připočteme blízkost chaty Cosmiques a lanovky na Aiguille du Midi, výsledkem je téměř horolezecký sen. Zmíněná lanovka není jediná, kolem masivu projíždí další až na Helbronner (a k chatě Torino), která je součástí soustavy lanovek z Chamonix do Courmayeuru.

Prvovýstup proběhl jaksi mimochodem. Skupina horolezců pod vedením reverenda Hudsona hledala novou cestu na Mont Blanc ze severu a v rámci této akce se dostala i na vrchol Mont Blanc du Tacul. Je ale pravděpodobné, že už předtím na vrcholu stanuli vůdci z Courmayeuru.

Některé žlaby jsou oblíbeným cílem i pro nadprůměrné lyžaře a snowboardisty.


Země: Francie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 213 m Key col: Col Maudit (4029 m) Parent: Mont Maudit
Isolation: 1,4 km Parent: Mont Maudit
Prvovýstupy:
8.8.1855 -  Charles Hudson, Edward John Stevenson, Christopher, James Grenville Smith, E. S. Kennedy, Charles Ainslie, G. C. Joad.
GPS: 45°51'24''N   6°53'17''E
1. Mont Blanc a souputníci z východu2. Mont Blanc du Tacul a něklik jeho žlabů ze SV3. Severní strana Mont Blanc du Tacul od chaty Cosmiques4. Mont Blanc du Tacul ze severu5. Mont Blanc du Tacul a jeho pilíře ze SV6. Jižní strana Mont Blanc du Tacul7. Mont Blanc du Tacul a jeho satelity z JV
Spřízněné štíty