Mont Maudit   4.465 m

Mont Maudit je obklopený Mont Blancy. Ze SV Mont Blancem du Tacul a z jihu tím opravdickým Mont Blancem. I jeho jméno dokumentuje pokrevní bratrství. Montagne Maudite neboli Zlovolná hora se totiž do konce 18. století nazýval Mont Blanc a všichni jeho souputníci v masivu. Až po přejmenování na dnešní název přešel ten zlovolný na sousední, dosud bezejmenný, vrchol.

Normálka není nijak zvlášť obtížná, přesto oficiální prvovýstup proběhl až v r. 1878. A jaksi mimochodem, během výstupu na Mont Blanc. Jenže tehdy ještě neexistovala lanovka na Aiguille du Midi ani chata Cosmiques, dnes základní výchozí body. Nicméně i dnes většina turistů vrchol míjí, hlavním cílem bývá totiž sousední Mont Blanc.

Severní strana hory je ledovcová, ale JV stěnu tvoří mohutná, až 800 vysoká, skála. Jejím pravým okrajem vede zřejmě nejhezčí cesta na vrchol, tzv. Kuffnerův hřeben. Obsahuje exponovaná místa na sněhových hřebenech i skalní pasáže obtížnosti až IV. Na tuto cestu pějí chválu skoro všechny alpské autority.

Ze severu vypadá Mont Maudit jako typická hučka na hřebeni, která se do seznamu čtyřtisícovek dostala souhrou historických náhod. Je ale velmi vysoká, o pouhých 13 m nižší než Matterhorn.


Země: Francie, Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Mont Blanc
Prominence: 162 m Key col: Col de la Brenva (4303 m) Parent: Mont Blanc
Isolation: 1,8 km Parent: Mont Blanc
Prvovýstupy:
12.9.1878 -  Henry Seymour Hoare, William Edward Davidson, Johann Jaun, Johann von Bergen. Jižní hřeben během cesty na Mont Blanc přes Corridor.
2-4.7.1887 -  Moriz von Kuffner, vůdci Alexander Burgener, Josef Furrer. Kuffnerův hřeben.
GPS: 45°50'51''N   6°52'34''E
1. Mont Maudit od Mont Blanc du Tacul (SV)2. Mont Maudit ze severu3. JV stěna, v popředí Kuffnerův hřeben4. Vrchol Mont Maudit z východu5. Mont Maudit z bivaku Vallot (JZ)6. Mont Maudit z jihu
Spřízněné štíty