Dent du Géant   4.013 m

Dent du Géant čili Obří zub je součástí hřebene Rochefort. Na hřebeni se nachází tyto skoro stejně vysoké vrcholy (od západu):

Dent du Géant (4013 m)
Aiguille de Rochefort (4001 m)
Dôme de Rochefort (4015 m)

Na hřeben dále na východě navazuje masiv Grandes Jorasses. Dent du Géant (někdy též zvaný Aiguille du Géant neboli Obří jehla) má skutečně velmi fotogenický tvar věže, vyčnívající skoro 150 m nad okolní terén. Severní stěna nad ledovcem Périades má dokonce 1000 m. Věž má dva vrcholy - západní Pointe Sella (4009 m) a hlavní Pointe Graham (4014 m). Na něm je od roku 1904 umístěna soška Madony, jedna z 6 v masivu Mont Blanc. Jelikož skalní jehla je přímo ideální cíl pro blesky, musí se soška každých pár let měnit, protože má místo hlavy škvarek. Což vyvolává teologické dilema - pokud existuje bůh, proč by práskal blesky do hlavy zrovna Madoně, stojící zde ku obrazu jeho?

Dent du Géant je složený z načervenalé ortožuly a skála je zde velmi kvalitní a pevná. Je nabíledni, že něco takového vždy vyvolávalo u horolezců záchvaty přitažlivosti. První pokusy se ale datují až do r. 1871, vrchol skutečně působil hodně nepřístupně. Vylámal si zde ehm, Denty, i slavný Angličan Mummery, naleznuvší svůj konec v r. 1895 na Nanga Parbatu. Když se spolulezcem A. Burgenerem dolezli až k těžkým klíčovým plotnám pod vrcholem, zjistili, že pro další postup by museli tlouct skoby. To ale gentleman odmítl, prohlásil, že vrchol je 'absolutně nedosažitelný férovými prostředky' a raději slezl dolů. Dnes hodnotíme tyto Burgenerovy plotny obtížností IV až V. Jenže... jiní si hlavu s prostředky moc nelámali, takže výstup nakonec proběhl za hojného prznění skály. Vysekávaly se umělé stupy a chyty, tloukly skoby, upevňovala fixní lana a nesympatické úseky se řešily snad i dynamitem. První parta se tak dostala 28.7.1882 na nižší západní vrchol a druhá stejnou cestou o 3 týdny později i na vrchol hlavní. Lana zde kupodivu zůstala, byť samozřejmě vyměněná, dodnes.


Země: Francie, Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Grandes Jorasses
Prominence: 139 m Key col: 3874 m Parent: Dôme de Rochefort
Isolation: 1,3 km Parent: Dôme de Rochefort
Prvovýstupy:
28.7.1882 -  Jean Joseph Maquignaz, Baptiste Maquignaz, Daniel Maquignaz. Pointe Sella, západní vrchol. JZ stěnou, dnes Normálka.
20.8.1882 -  W. W. Graham, vůdci Auguste Cupelin, Alphonse Payot. Hlavní vrchol, taktéž JZ stěnou.
20.7.1900 -  Heinrich Pfann, Fraz Maischberger, Thomas Zimmer. Severní hřeben, bez umělých pomůcek.
28.7.1935 -  Herbert Burggasser, Rudi Leitz. J stěna, i zde s použitím umělých pomůcek.
GPS: 45°51'43''N   6°57'8''E
1. Dent du Géant z hřebene Rochefort (V)2. Jehla z JZ3. Grandes Jorasses a hřeben Rochefort z Aiguille du Midi (Z)4. Hřeben Rochefort a Grandes Jorasses z jižní italské strany5. Severní stěna6. Vztyčený prostředník od chaty Torino (JZ)7. Madona na vrcholu, vzadu Grandes Jorasses
Spřízněné štíty