Dôme de Rochefort   4.015 m

Dôme de Rochefort je součástí hřebene Rochefort. Na něm se nachází tyto skoro stejně vysoké vrcholy (od západu):

Dent du Géant (4013 m)
Aiguille de Rochefort (4001 m)
Dôme de Rochefort (4015 m)

Na hřeben dále na východě navazuje masiv Grandes Jorasses. Dôme de Rochefort není nijak tvarově výrazný a na většině panoramat bychom jej identifikovali stěží. Ale je součástí hřebene Rochefort, jednoho z turisticky nejatraktivnějších v Alpách. Ten začíná u fotogenické skalní věže Dent du Géant a končí na sedle Grandes Jorasses. Pokud se povede počasí, jsou z něj krásně vidět masivy Mont Blancu, Grandes Jorasses, Auguille Verte, zkrátka všechno podstatné ze Západních Alp. Když se vyhneme výstupu na Dent du Géant, není přechod hřebene nijak zvlášť náročný. Díky tomu je i jednou z nejoblíbenějších túr. V sezóně se zde křižují hejna turistů. Většina ale nedělá přechod celého hřebene, pouze doleze na Aiguille de Rochefort a zpět. Tudíž Dôme de Rochefort zůstává nejopuštěnějším vrcholem na hřebeni.

Jižní stěna je až 1000 m vysoká. Vede jí pěkný JV hřeben (obt.  D ), ale hřeben Rochefort stále zůstává daleko nejpopulárnějším.


Země: Francie, Itálie Skupina: Mont Blanc Masiv: Grandes Jorasses
Prominence: 190 m Key col: Col des Grandes Jorasses (3825 m) Parent: Grandes Jorasses Marguerite
Isolation: 0,8 km Parent: Grandes Jorasses Marguerite
Prvovýstupy:
9.8.1903 -  Karl Blodig, Max Horten. Hřeben od JZ.
4.8.1937 -  Jean-Reymond Leininger, Pierre Madeuf. Hřeben od SV.
GPS: 45°51'53''N   6°58'6''E
1. Dôme de Rochefort od Aiguille de Rochefort (JZ)2. Dôme de Rochefort od Grandes Jorasses (V)3. Dôme de Rochefort z jihu4. Hřeben Rochefort a Grandes Jorasses z jižní italské strany5. Hřeben Rochefort ze SV6. Dôme de Rochefort z JV
Spřízněné štíty