Margherita
Margherita je nejvýše položenou stavbou v Evropě. Původně měla sloužit jen jako laboratoř pro výzkum vlivu nadmořské výšky na lidský organismus, což přetrvalo dodnes. Ale turisté jsou jako virus, takže už je tu i noclehárna.

První verze chaty byla dokončena v r. 1893 a jednalo se tehdy spíše o malý domek. Náklady byly i tak nemalé. Vrtulníky ještě nelétaly, domek byl částečně sestaven v údolí a pak přepraven na hřbetech mezků a lidí nahoru. Jednalo se údajně o 12 tun materiálu. Finance se daly do kupy hlavně díky italské královně Margheritě Savojské, jejíž jméno chata od té doby nese. Sama panovnice se zúčastnila otevření, strávila zde noc a prý dokonce nahoru vyšla sama, což je u druhdy zhýralé aristokracie k nevíře. Od té doby zde přespalo vícero papalášů - papež Pius XI, J. F. Kennedy, italský prezident atd. Kapacita samozřejmě přestala stačit, takže v r. 1980 prošla chata kompletní rekonstrukcí do dnešní podoby. Nyní má kapacitu 70 lůžek a v sezónu bývá dost narvaná. Je konstruována na principu Faradayovy klece kvůli bleskům, pro které tvoří mimořádně atraktivní terč. Na rozdíl od Tater sem nechodí nosiči, ale zásobování probíhá vrtulníky. Zdrojem vody je ledovec. Za svou existenci si chata vysloužila i přezdívky, např. 'nejvyšší telefonní budka v Evropě' či 'krabice na bolení hlavy'.


Typ: Chata chata
Země: Itálie, Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy
Vlastník: CAI Lůžka: 70 (12) Otevřeno: pol. června - pol. září
Výška: 4554 mnm Prvostavba: 1893 GPS: 45°55'37''N   7°52'37''E
Akční rádius: Web: rifugimonterosa.it
Signalkuppe   F 
Zumsteinspitze   F 
Dufourspitze   AD- 
Nordend   PD+ 
Parrotspitze   F 
Ludwigshöhe   F 

Přístup
Nejčastěji se chata využívá při traverzu masivu Monte Rosa, výchozí bod je potom chata Gnifetti, více zde. Další možností je trasa po ledovci z chaty Monte Rosa. Přístup je možný i přes masiv Lyskammu nebo jeho jižním obchvatem.