Täschhorn   4.490 m

Täschhorn je součástí dvojdomu s Domem. Tento přírodní artefakt je zároveň jedním z nejpěknějších sousoší v Alpách. Ne nadarmo se oběma říká katedrály.

Täschhorn má 3 hřebeny a 3 stěny a při pohledu shora tvoří téměř dokonalou vrtuli. Poprvé byl zlezen v roce 1862 dvěma Angličany doprovázenými třemi vůdci. Ovšem tehdy to nebylo totéž co dnes. Neexistovaly chaty, takže dobrodruzi museli jít bez jakýchkoliv podpůrných bodů z údolí z Randy a překonat převýšení přes 3000 m. O tehdejším vybavení nemluvě. Do historie Täschhornu se zapsal i Angličan Albert Mummery, známá postava alpského lezení 2. poloviny 19. století. Jako první zdolal dlouhý a i dnes ceněný JZ hřeben (Teufelsgrat, Ďáblův hřeben). A to dokonce s manželkou, což na stupnici obtížnosti přidává minimálně půl stupně. Nejvíce se ale Mummery proslavil jako první člověk pokoušející se o osmitisícovku. V roce 1895 nastoupil na Nanga Parbat a toto rozhodnutí se mu stalo ve věku 39 let osudným. Dodnes zde nese jeho jméno Mummeryho žebro.

Od časů těchto průkopníků vzniklo v okolí Täschhornu povícero chat, jež výstup usnadňují. Z nich nejzajímavější je kovový komár Mischabeljoch (foto 6), připevněný tyčemi přímo ke stěně. Má kapacitu 25 lůžek a v sezóně bývá často přeplněný. Kromě Täschhornu se z něj dá totiž podniknout i výstup na sousední Alphubel.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Mischabel
Prominence: 210 m Key col: Domjoch (4281 m) Parent: Dom
Isolation: 1,2 km Parent: Dom
Prvovýstupy:
30.7.1862 -  John Llewelyn-Davies, J. W. Hayward, Peter-Josef Summermatter, Stefan Zumtaugwald, Johann Zumtaugwald. SZ stěna (Kinflanke) až z údolí z Randy.
16.7.1887 -  Albert-Frederick Mummery s manželkou, vůdce Alexander Burgener. JZ hřeben (Teufelsgrat).
GPS: 46°5'0''N   7°51'26''E
1. Dom a Täschhorn z JZ2. Täschhorn a Dom z Alphubelu (J). Hřebeny zleva: Teufelsgrat, Mischabelgrat, Severní3. Katedrály Mischabelu z JV4. Malebná jižní stěna. V popředí JZ hřeben (Teufelsgrat), vpravo JV hřeben (Mischabelgrat)5. Täschhorn s ledovcem (SZ). Vlevo severní hřeben, vpravo Teufelsgrat6. Komár - bivak Mischabeljoch
Spřízněné štíty